Jak powstało zdjęcie? Część 1
Jak powstało zdjęcie? Część 1

Hej! Bloga zaczynam cyklem ” Jak powstało zdjęcie ” w którym będę uchylać rąbka tajemnicy w jaki sposób powstają konkretne fotografie. 

Zacznijmy od zdjęcia które większość z was już pewnie widziało, na moim prywatnym profilu lub fp – mowa oczywiście o zdjęciu siostry Yarpenny, Basi 😀

Z racji, że był to instant i nie wymagał żadnego specjalnego tła zdecydowałyśmy się zostać u Oli, zamiast szukać jakiś miejscówek na mieście. Niestety, pokój Oli wygląda bardzo normalnie ;p i niekoniecznie pasuje do słodkiego Vocaloida. Musiałam więc zaimprowizować! Miałam przy sobie dwie lampy, jedna posłużyła do „pokolorowania” tła na niebiesko, a druga do oświetlenia Miku  ( zdjęcia robiłyśmy przy wyłączonym świetle, wieczorem ) ( Biedna Zuzu robiła za statyw i trzymała chorągiewki, dużo propsów dla niej ). Obie lampy są takie same, jednak na tą za Basią nałożyłam niebieską, bardzo cienką pleksi i postawiłam ją skierowaną „fleszem” do jej  pleców. Błysk który widzicie pod ręką Basi to właśnie błysk od lampy. Nastawiłam dość sporą moc oraz wysoki zoom – dzięki temu światło ładnie się rozproszyło. Użyłam też wbudowanego do lampy małego dyfuzora – jego zadaniem było zmiękczyć ostry błysk lampy ( wide angle diffuser & bounce card, będąc dokładnym ;p ). Zazwyczaj używam parasolek ale nie bardzo mi się wtedy chciało je ze sobą brać xD Przydają się, kiedy do oświetlenia mam np. całą ścianę lub krzaki.

DSC_7162

Nóżka jest miłym dodatkiem kiedy nie potrzebujemy statywu ,a mamy miejsce żeby postawić lampę na np. półce czy podłodze.

basiaprzedpo

Potem czekały mnie tylko poprawki kosmetyczne. Poprawiłam trochę makijaż oraz włosy i dodałam gdzieniegdzie płatki ( nigdy nie chcą współpracować ;< ). Swoją drogą, płatki są sztuczne więc bardzo często ich używam 😀 Jednak potrzeba wtedy z dwóch osób do rzucania, najlepiej jeszcze wysokich i stojących na jakimś podwyższeniu ;p Jeśli chodzi o folię którą widzicie na pierwszym zdjęciu – nie miała żadnego konkretnego celu, ale jej kawałek jest na zdjęciu. Dość ciekawie wygląda i być może kiedyś pokombinuje z nią coś jeszcze ;p

Mam nadzieję że trochę przybliżyłam wam ten temat xD Życie i konwenty nauczyły mnie bycia kreatywną w kwestii miejscówek i ogólnego doboru tła – czasem zwykłe, kolorowe światło może „zrobić” zdjęcie. Właśnie o tym będzie następny wpis – gdzie robię zdjęcia na konwentach, gdy warunki są trudne.

 

 • Kris

  Zoom lampy – „oddala” błysk od lampy, zwiększa odległość działania lampy. Nie rozprasza światła.

  Dyfuzor – zwiększa rozproszenie światła lampy, a jednocześnie niweluje efekt, który daje zoom.

  Moc lampy – im większa moc lampy, tym słabszy kolor, który się chce uzyskać, poprzez nałożenie kolorowego filtra.

  I dodatkowo wbudowana nakładka to nie do dyfuzor (choć niweluje działanie zooma), powoduje ona jedynie, że światło rozchodzi się pod kątem 120stopni od lampy.

  To tak na przyszłość. 😛

  • Dobrochna Nowacka

   yh mniej więcej to miałam na myśli kiedy pisałam tekst xd chyba muszę być bardziej konkretna. Chociaż z tą nakładką nie byłam do końca pewna co robi, a to co napisałam podpowiedziało mi youtube (najwyraźniej błędnie).

  • Iwona

   Też mam często problemy z poprawnym nazywaniem rzeczy xD Dla mnie coś w moim języku robi ‚coś’, co niekoniecznie poprawnie faktycznie robi, ale spełnia ‚mój’ efekt. W sumie o to w tym wszystkim chodzi, by wykorzystywać wszystkie dostępne nam techniki, by zrobić coś dobrego 🙂 ..Nieważne jakie jest oryginalne tego przeznaczenie xD

   Ale Twoje poprawki są cenne. Można się czegoś fachowo dowiedzieć, więc i ja dziękuję 🙂 Na pewno się przyda ^^!

 • Iwona

  Bardzo fajnie, że to tak rozpisałaś 🙂
  Na pewno niejednemu się przydadzą Twoje wskazówki. Cieszy mnie że mamy taką wspaniałą fotografkę w Polsce, która otwarcie wymienia się swoimi spostrzeżeniami. Dzięki temu wszyscy możemy stawać się lepsi i wzajemnie uzupełniać.

  Pozdrawiam!
  I czekam na kolejne podobne wpisy z niecierpliwością!

  • Dobrochna Nowacka

   omg dzięki XD wpis myślę że będzie jutro albo w piątek ^^